Info ogólne o Bornholmie
Położenie geograficzne:15 stopni długości geograficznej wschodniej
55 stopni szerokości geogr. północnej
Czas: w płd. części Bornholmu istnieje punkt przecięcia przez południk wyznaczający długość geogr.wyspy, a zarazem określający tzw.czas środkowo-europejski (zwany w Danii "czas Gudhjem")
Powierzchnia:588 km kw.
Długość linii brzegowej: 140 km
Odległości:
Klimat:łagodny, o największej w Danii ilości godzin nasłonecznienia, stosunkowo mało opadów; wiosna nieco późniejsza niż w pozostałej Danii, długie ciepłe lata, pogodne jesienie, łagodne zimy
Ukształtowanie terenu:nizinny, lekko pofałdowany, najwyższy punktRytterknagten162 n.p.m.
Liczba ludności:ok. 45.000, głównie rdzenni bornholmczycy oraz ludność napływowa z pozostałej Danii, niewielka ilość z Niemiec, Szwecji i Polski
Religia:protestantyzm (ponad 20 jego odmian), katolicyzm (w b.niewielkim stopniu)
Język:duński (wraz z lokalnym dialektem bornholmskim)
Języki obce:niemiecki, angielski, szwedzki (niektórzy mieszkańcy zaczęli sie również uczyć polskiego)
Główne zajęcia ludności i działy gospodarki:
rolnictwo, rybołówstwo, przemysł spożywczy i wydobywczy, usługi, sektor publiczny, turystyka a ostatnio - rozwój nowoczesnego przemysłu maszynowego, informacji technologii, edukacji we współpracy międzynarodowej
Podział administracyjny:do r. 2001 było to województwo (najmniejsze w Danii), podzielone na 5 gmin + Christianso .
Od r. 2002 wprowadzona została reforma administracyjna pod hasłem: "Jedna wyspa - jedna jednostka administracyjna", czyli Bornholm stał się jedną gminą regionalną (Bornholms Regionskommune) z ogólnobornholmskimi oddziałami rozsianymi po całej wyspie.
I z jedynym reprezentantem administracyjnym, czyli tzw. Burmistrzem Bornholmu, którym jest obecnie p. Thomas Thors, były burmistrz miasta Ronne (socjaldemokracja).
Infrastruktura:
2 duże porty (plus wiele pomniejszych na całym wybrzeżu wyspy), lotnisko, szpital, liceum, kompleks szkół zawodowych, ośrodek badawczo-naukowy, regionalna stacja radiowa i TV.
Współpraca regionalna:
Bornholm współpracuje aktywnie z innymi krajami w rejonie M. Bałtyckiego w dziedzinie edukacji, turystyki, ochrony środowiska i eksportu know-how.
W r. 2002 podpisana została także umowa o regionalnej współpracy w ramach regionu EuroBaltic, m.in. z okręgiem kaliningradzkim i polskim województwem warmińsko-mazurskim. Umowa dotyczy współpracy w dziedzinie m.in. rolnictwa, nauki, kultury i spraw socjalnych.
Polski Słupsk jest siostrzanym regionem Bornholmu i owocna współpraca w zakresie szkoleń kadry turystycznej i nauczycielskiej trwa od wielu lat.
Duńska Liga Obrony Cywilnej na Bornholmie (BeredskabsForbundet,region nr 7) może się również pochwalić długoletnią współpracą z Polską, m.in. podczas powodzi w Polsce w 1997 r., jak również organizowaniem obozów letnich dla polskich dzieci z rodzin społecznie zagrożonych oraz kursami dla polskiej obrony cywilnej. |